Komoly politikai csatározások körítették az elmúlt hónapokban a Huawei életét, a gyártó mégis bejelentette legújabb csúcsmodelljeit a Mate 30 és Mate 30 Pro személyében.
Május óta kétes a Huawei viszonya amerikai partnereivel, mióta a Trump kabinet az úgynevezett Entity listre, azaz egy embargós listára tette a cég nevét. Ennek köszönhető az, hogy a tegnap délutáni órákban bemuattott telefon páros nem kapott hozzáférést a Google szoftveres szolgáltatásaihoz. Ezt már érdemes a legelején tisztázni, a Mate 30-as modellek lehetnek ugyanis bármilyen jó készülékeke, a Play Áruház és egyéb Google szolgáltatások hiánya komoly fejtörést okoz majd a gyártónak az eladásoknál.
A többséget először úgyis a Mate 30 Pro érdekli, így kezjdük is azzal, hogy mit kínálnak ma a csúcskategóriában a kínai gyártónál: A készülék Kirin 990-es processzora a gyártó jelenlegi csúsckategóriája - itt írtunk róla kicsit részletesebben - támogatja az 5G hálózatokat, így értelemszerűen lesz Mate 30 Pro 5G modell is a "csak 4G-s" verzió mellett. Szintén szájízünk szerint dönthetünk arról, hogy elegendő-e 128 gigabájt az egyébként csak a gyártó saját szabványos nano-memor kártyáival bővíthető készülékbe, vagy 256 gigabájtra van szükség. Rndszermemóriából már nincs meg a válaztás luxusa, 8 gigabájt adott, a Huawei tehát idén sem lépte meg azt, amit a Samsung vagy a OnePlus, tehát nem tömték tele csúcskészüléküket 12 giabájt RAM-mal. (Erre a sorsra a szintén bemutatott Porsche Design Mate 30 RS-t kárhoztatták, ahol a tárhely rögtön 512 gigabájt lett.
A hardvert 4500 mAh-ás akkumulátor tartja életben, vélhetően elég hosszú ideig egy töltéssel, de ha kifogynánk is, elérhető a gyártó 40 wattos vezetékes gyorstöltése, valamint a 27 wattos vezeték nélküli gyorstöltése is. Az egyik legnagyobb fogyasztó minden bizonnyal a 6,53 colos, két oldalsó élén szinte 90 fokban a készülékházra "folyó" OLED kijelző lesz a maga 2400 x 1176 pixeles felbontásával. A panel mögött találni az optikai ujjlenyomat olvasót, a megjelenítő felső részéből pedig egy jókora darabot még mindig kihasít a notch, azaz a szenzorsziget, melyben a 32 megapixeles, f/2.0-ás rekeszértékű szelfi kamera mellett ücsörög a 3D arcazonosítás teljes apparátusa is. Szintén a kijelző feladata a hangkeltés, beszédhangszóróként ugyanis a panel felső részének rezgései szolgálnak, így viszont a sztereó hangszóróról éppúgy le kell mondanunk, ahogy ezt már a P30 Pro-nál is láttuk.
S ha már hangzás, érdemes tudni, hogy a jack csatlakozó a Pro modellekből végleg kiköltözött jack csatlakozó, a 198 grammos, 158,1 x 73,1 x 8,8 mm-es készülékház viszont IP68-as védelmet kapott, ahogy az elvárható ebben a kategóriában, illetve extraként a felső élre helyezett infra távirányitó modult érdemes még kiemelni.
A hátlapon található négy elemes kamera rendszer mind dizájnban, mind a bemutató során nagy figyelmet kapott. A kör alakú foglalatban a fő modul és egyben a "normál" látószögben rögzítő képalkotó a SuperSensing Wide nevet kapta, 40 megapixeles felbontással és f/1.6-os numerikus apertűra értékkel rendelkezik és optikai képstabilizálást is kapott. Csakúgy, mint a 8 megapixerles telefotó egység, igaz, ennek fényérzékenysége már jóval gyérebb, f/2,4-es rekeszértékkel és bár a P30 Pro periszkópos megoldása kimaradt, az eltérő látószögek és gyújtótávolság miatt 3x az optikai zoom lehetősége. A harmadik nézetet a főkamerával közel azonos tulajdonságokkal rendelkező ultraszéles látószögű, Cine Wide névrewhallgató egység produkálja, szintén 40 megapixelben és f/1,8-as apertúrával. A jó rekeszértékek mellett a rendszer a nagy felbontású képek pixeljeinek összevonásával segíti elő a gyenge fényviszonyok közt is jól működő éjszakai módot.
A negyedik szenzor nem ad új látószöget a felhozatalhoz, hanem a már sokat emlegetett ToF (Time of Flight) fénymérő egység, mely a fény útja alapján segít háromdimenziós mélységélességet kialakítani és ezzel segíti a fókuszálást. Az élesebb képkészítés mellett ez modnjuk a portré módot is elősegíti, az úgynevezett bokeh effekt, vagyis háttérelmosás már nem csak fotóknál, de videózás közben is folyamatosan elérhető.
A Kirin 990-es lapkakészlettel a Huawei végre meglépte az elvárható 4K 60fps kombinációt, videóban is felzárkózva ezzel a konkurensekhez, sőt, pár dologban egyenesen kiemelkedő értékekkel látták el a videós szegmenst is. Ilyen például az ISO 51200-as érzékenység, mely valóban maga mögé utasítja a konkurencia jelentős részét - noha a Sony ezt az értéket tavaly az XZ2 Premium modelljénél már elérte. S ha már Sony, a szintén általuk fejlesztett 960 képkocka / másodperces szuperlassítást - melyet azóta több gyártó is produkált, akár némi extra csiszolgatással - magasan turszálnyalta a Hauwei fejlesztői csapata, a készülék ugyanis döbbentes mennyiségű, 7680 képkocka készítésére is alkalmas egyetlen másodperc alatt.
A duó méretben nagyobbik tagja a "sima" Mate 30 a profeszionális jelző nélkül is komoly felszereltséget kapott: A Kirin 990-es alap itt is adott, melyhez 6 gigabájt RAM és 128 gigabájt háttértár jár. Az akkumulátor mérete minimálisan csökkent (4200mAh), de mind a 40 wattos vezetékes és 27 wattos vezeték nélküli töltés megmaradt a tavalyihoz képest háromszoros sebességet produkáló visszatöltési képességgel együtt.
Ami viszont nagyobb lett a Pro-hoz képest, az a kijelző: A 6,62 colos AMOLED panel 2340 x 1080 pixeles felbontást és teljesen sík széleket kapott, az ujjlenomyat olvasó továbbra is a panel mögé került és itt is kapunk egy szenzorszigetet, igaz, kisebbet, mint a Pro-nál. Ebből sejthető, hogy az idei "sima" Mate sem kapott 3D arcanosítást, csak a szimpla, kevésbé biztonságos képi felismeréssel operál a rendszer, melyhez a 24 megapixels kamera képét használja. A 160,8 x 76,1 x 8,4mm-es és 196 grammos készülékház itt már csak IP53-as minősítést kapott (ahogy ezt a P30 Pro és P30 modelleknél láttuk), van viszont jack csatlakozó az anaológ port rajongóinak.
A legnagyobb eltérés a kamerák tekintetében figyelhető meg: A fő kamera továbbra is 40 megapixeles, a numerikus apertúra itt azonban már "csak" f/1.8-as, melyhez 8 megapixeles telefotó és 16 megapixeles nagylátószögű objektív társul. A ToF kamera a P30-as szériához hasonlóan lecserélésre került, egy lézeres fókuszmodult kapunk helyette. Nem kell tehát lemondanunk a háromszoros optikai zoomról, ahogy a 4K 60 fps videófelvételről és a 7680 képkockás szuperlassításról sem.
További hardveres érdekesség, hogy a gyártó elsősorban tabletekhez ajnálott, M-Pen névre hallgató stylusa a Mate 30 és 30 Pro készülékekkel is használható lesz, mint beviteli eszköz. (Tavaly csak egy ilyen, hozzánk nem eljutó modell rendelkezett ezzel a képességgel.)
Rengeteg a kérdés ugyanakkor annak kapcsán, hogy hogyan is lehet majd Mate 30-hoz jutni idehaza. A bemutatón ugyanis egyértelmű volt, hogy a Google szolgáltatások nem, de az Android, egészen pontosan annak nyílt forráskódú verziója megmaradt a fedélzeten, ami egyszerre jó és rossz hír is. Elvileg lesz rá valamilyen trükkös megoldás, hogy a Google alkalmazások is használhatóak legyenek a készüléken, de alapesetben csak a Huawei saját alklamzásboltjára és harmadik felektől származó szoftverkatalógusokra számíthatnak a felhasználók. Meg persze a Huawei gyári programjaira és felhő szolgáltatására, mely azonban messze van még attól a kényelemtől, amit mondjuk egy fotózásra kiélezett mobilnál a Gogole Fotók tud nyújtani akár korlátlan tárhellyel, és ez csak egy példa a sok közül, ami miatt a potenciális vásárlóközönség reakcióján múlik, hogy a szoftveres háttér adja-e el a hardvert vagy egy jól összerakott készülék kicsit korlátozottabb szolgálatáskínálattal is eladható marad.
Egy helyen biztos nem érződik a Google hiánya, az árakon: A Huawei Mate 30 6/128-as kiadása Európában 799 euróról startolhat majd - ha és amennyiben itt piacar kerül - míg a 8/256-os felszereltségű Mate 30 Pro 1099 euróról indul, az 5G képesség felára pedig további 200 euró. Nem esett szó a Porsche Design Mate RS névvel illetett változartól, mely 12 gigabájt RAM és 512 gigabájt háttértár kombinációjában és exkluzív dizájnnal 2095 eurós árcímkét kapott.
Forrás: Android Authority, Huawei
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.