A kínai gyártó nagy reményeket fűz saját fejlesztésű operációs rendszeréhez, mely a korábbi feltételezésekkel ellenétben és a renddeződni látszó amerikai visoznyoknak hála első körben semmiképp sem okostelefonokon vagy laptopokon debütál majd.
Korábbi műsorainkat megtalálod ezeken a platformokon is:
A korábban csak Hongmeng néven emlegetett - és Kínában ezen a néven is lesz elérhető - operációs rendszer elsődleges terepe az okosórák, okostelevíziók, "okosképernyők" és autók fedélzeti rendszere lesz, de a Huawei hangsúlyozta, hogy akármikor át tudnának állni legfőbb konzumer termékeik, azaz az okostelefonok és laptopok terén is, szükség esetén. Nem meglepő persze a gyártó határozottsága ezen a téren, hisz nemrégiben komoly veszélybe került a gyártó teljes jövőbeli készülékes portfóliója, hála az USA-ban bevezetett embargós rendeletnek, melyet számos kínai vállalat ellen állított fel a Trump-kabinet.
A Harmony OS központi eleme mikrokernel alapú, szemben az Android rendszer monolitikus kernelével. A legfőbb logikai külüönbség, hogy míg az Android lényegében egy nagy szoftveres monstrumként felelős minden rendszerfolyamatért, addig a mikrokernel alapú rendszerek minimális, csak alapfunkciók kezeléséért felelősek, minden más rendszerelemet külön alkalmazások vesznek elő, amikor azokra szükségük van. A mikrokernel rendszernél gyakorta említik meg, hogy mivel egyik alkalmazás sem rendelkezik több folyamaton átívelő, rendszergazdai jogokkal és nem is tud ilyet szerezni, így biztonságosabb, mint monolitikus párja, ahol egyetlen rendszergazdai hozzáférés szerzése rendkívül nagy jogköröket ad. A világ legelterjedtebb asztali operációs rendszere, azaz a Windows például hibrid kernel alapú, így a mikrokernel és a monolitikus kernel előnyeit is megpróbálták benne egyesíteni.
Érdekesség ugyanakkor, hogy a mikrokernel hátrányai közé sorolt lassabb működés ellenére a Huawei állítja, hogy új rendszere gyorsabb, mint az Android, vagy akár a legtöbb Linux rendszer, méghozzá egy preciz erőforráskezelő megoldás által. Ez alapján a gyártó nagyjából ötszörösét ígéri átlag sebességben a ma használatos rendszereknél, ide értve a Google forradalminak szánt, ugyanakkor évek óta csak apró információ morzsákat maga után hagyó Fuchsia rendszerét is.
Mindezek ellenére úgy tudni, hogy a gyártónak még csak az sem feltétlenül áll szándékában, hogy belátható időn belül saját termékpalettáján állítson ellenfelet az Android rendszernek, korábbi tesztpartnereik - például a Xiaomi - pedig jó eséllyel maradnak még a Google rendszerén, legalábbis ameddig nem történik újabb drasztikus gazdasági fordulat az USA-Kína csatározásban. Persze az is nyilvánvaló, hogy belső tesztekkel már javában készülnek egy esetleges "B-tervként" szolgáló átállásra.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.