Végre ismét számokkal illeti az Apple az iPhone-okat (eddig is így volt, csak a római 10-est mindenki X-nek mondta, főleg az R, S és S Max kiegészítésekkel ellátott készülékeknél). Idén tehát itt az iPhone 11, végre megint érthető, hogy hol tart a széira és csak olyan extra megnevezésekkel külüönböztetik meg az egyes készülékeket, mint Pro és Pro Max.
Kezdjük a "sima" iPhone 11-el, melynek igen komoly feladatot szánt az Apple. Cupertinóban ugyanis úgy látták, a tavalyi széria (XR, XS és XS Max) legsikeresebb darabja a belépő szintet képviselő XR volt, idén tehát az ezt váltó modellnek kell feltételezhetően igen jól teljesítene eladási számokban. Az "alsókategóriás" iPhone esetében visszahoztak egy kis extra színt a hat évvel ezelőtti iPhone 5c idejéről, azaz a burkolat immár nem a szokásos fekete-fehér-arany-rozéarany variációkban érhető el: az alapértelmezett fekete és fehér mellé lila, sárga, zöld és a limitált szériás RED (aka piros) változat is előrendelhető már.
A legolcsóbb verzió legnagyobb újdonsága a dupla kamera, a normál 12 megapixeles, f/1.8-as numerikus apertúrájú, optikai képstabilizátorral is ellátott egység mellé egy 120 fokos, nagylátószögű lencsét is beépítettek, azonos felbontással. A portré lencse tehát elmaradt, a nagylátószöghöz viszont érdekes felhasználói élményt nyújt a kamera alkalmazás, ami a félig áttetsző kezelőgombok alatt mutatja a nagyobb látószög képét is - ez a megoldás mondjuk kifejezetten menő lett, csoda, hogy még nem nagyon láthattuk másnál.
Az előlapon egy szintén 12 megapixeles FaceTime kamerát találunk, ami a piaccon elég ritkának számító módon 4K 60 fps felvételi lehetőséget kínál. Mellette továbbra is notchba, vagyis szenzorszigetbe foglalva rejtőzik a Face ID szenzorkészlete, vagyis továbbra is az iparág egyik legjobb arcfelismerője léptet be minket készülékünkbe. Viszont kijelzőbe épített ujjlenyomat olvasóval idén sem rukkolt elő az Apple, annak ellenére sem, hogy erről már legalább négy éve hallani pletykákat (és hogy szinte minden konkurens használja valamelyik - optikai vagy ultrahangos - tecnhológián alapuló változatát). Az egyébként szintén elég kiábrándító, hogy az árazásban bőven felső kategóriára jellemző címkét kapó iPhone 11 még mindig nem kapott gyárilag gyorstöltést, azaz a tavalyi széria drágább darabjainál látott "a gyorstöltőt külön kell megvenned" opció él, a doboz csak egy 5 wattos töltőfejet tartalmaz.
A 6,1 colos, 1792x828 pixel felbontású retina IPS kijelző mögött a gyártó legújabb rendszerchipje, az A13-as lapkakészlet leledzik, mely 7nm-ed gyártástechnológiával készült és jelenleg a piac leggyorsabb rendszerchipje mobilbanf. A legkisebb háttértár 64 gigabájt, mely mellett a 128 és 256 gigabájtos opciók választhatók. A készülék egyébiránt rendelkezik IP68-as por- és vízállósággal is. Hazai árakat is tudunk, a 64 gigabájtos 289.990 Ft-ért vásárolható meg, a 128-as 309.990-ért, míg a 256 gigabájtos iPhone 11 ára 349.990 Ft lesz, melyet a szeptember 13-án 14 órától kezdődő értékesítés során fizehetünk ki az új készülékért.
Az iPhone 11 Pro vicces módon kisebb, 5,8 colos megjelenítőt kapott - mely valójában csak akkor meglepő, ha nem ismerjük a közvetlen elődszériát - 2436 x 1125 képpontos felbontással, míg a Max változat továbbra is továbbra is 6,5 col átmérőjű, 2688 x 1242 képpontos panellel rendelkezik. Az AMOLED kijelző HDR10 és Dolby Vision támogatást is kapott, állítólag 15 százalékkal kevesebb fogyasztással, mint elődjében. A megjelenítőbe itt is belenyúl a notch, ultrahangos vagy optikai ujjnyomat leolvasás továbbra sem a repertoár része.
A gyortöltés a Pro modelleknél végre nem csak hogy lehetőségként adott, de már gyárilag gyortöltőt kap a vásárló egy Lightning - Type-C kábellel, viszont a hátlap a pletykákkal ellentétben nem kínál vezeték nélküli visszatöltést. Ebben tehát nem követi a tendenciákat, a tripla kamerában viszont igen: Az egyenként 12 megapixeles kamerákból álló "fotósarok" tartalmaz egy normál modult, mely az iPhone 11-el egyezik meg, mellé azonban a 120 fokos nagylátószögű lencsén kívül egy kétszeres optikai zoomhatást nyújtó telefotó lencse is került. Szuperlassítás és 4K 60 fps itt is adott, az előlapi kamera viszont ugyanaz, mint az alapmodellben.
Mindkét modell 64, 256 vagy 512 gigabájtos kiszerelésben érhető el és itt lehet kapaszkodni: Az iPhone 11 Pro 64 gigabájttal 399.990, a 256 gigabájtos 459.990, a fél terrabájtos (512 gigabájt) pedig 537.990 forint. Az árak nem lettek elírva és nem szerepel köztük egyik Max modell ára sem, ezek ugyanis azonos tárhely kiszerelések mellett 439.990, 499.990 és 577.990 forintos címkét kaptak idehaza. Szeptember 20-tól indul az értékesítés.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.