A G20-ak hétvégi oszakai csúcstalálkozója a Huawei ügyében is komoly fordulatot hozott.
Korábbi műsorainkat megtalálod ezeken a platformokon is:
Talán nem kell bemutatnunk a Huawei elmúlt másfél hónapban végigjárt kálváriáját, de ha valaki lemaradt volna a részletekről, akkor többek közt az ehhez kapcsolódó podcast adásunkban fejtettük ki, hogy mi is történt a kínai gyártóval.
A tömör verzió szerint a világ második legnagyobb okostelefon gyártója és vezető mobilhálózati cége május 19-én felkerült egy úgynevezett “entity list”-re, vagyis egy olyan listára, melyen szereplő közel 70 kínai vállalattal egyik USA-beli vagy az Egyesült Államok területén tevékenykedő cég sem kereskedhet. Ennek az embargónak az egyik legfontosabb hozadéka az lett, hogy a Huawei elvesztette hozzáférését Google-féle Androidhoz, a Microsoft szolgáltatásokhoz, illetve számos mobil komponens beszerzésének lehetőségét is elvágták, sőt, a brit székhelyű ARM is az amerikai érdekkörbe tartozó technológiák használatára hivatkozva szüneteltette az együtműködést, mely a Huawei processzorgyártására is kihatással lehetett volna a jövőben.
Az “entitiy list”-re kerülés kapcsán ugyan nemzetbiztonsági okokat említett a Trump kabinet, azonban ezekről részleteket sosem tudtunk meg, mindössze Trump elnök egyik nyilatkozata sejtette azt, hogy gazdasági oldalról is fogós kérdés, hogy mi lesz a helyzet feloldása. Ugyan a gyártó elkezdett kidolgozni vésztervet is az operációs rendszer pótlására, melyben még komoly piaci szereplőktől is kapott némi támogatást, de mindenképp hátrányosan érintette volna mind a gyártót, mind a Google-t egy esetleges váltás: Előbbinek szám szerint 30 milliárd dollárt két éves viszonylatban, a keresőóriásnak pedig nagyjából 600 millió felhanszálója van, akiknek egy részével biztos lazult volna a kapcsolat, ha a gyártó átmigrálja őket a saját rendszerére. És ez csak az okostelefon és tablet üzletág, szó nem esett még a hálózatfejlesztési és üzemeltetési piacról, ahol szintén nem csak a Huawei-nek van vesztenivalója,m révén, hogy számos USA-beli terület használ Huawei eszközöket a mobilhálózat üzemeltetésére, amik kiváltása nem kétperces művelet.
A most bejelentett feloldás ugyanakkor nem egy végleges és megmásíthatatlan állapot, eleve a Huawei továbbra is szerepel azon a bizonyos listán, mindössze engedélyt kapott minden olyan kereskedelmi tevékenységre, mely nem sért nemzetbiztonsági érdekeket. Perszer azt sem tudjuk pontosan, hogy ezt mit jelent, annyi valószínű, hogy a jövőben inkább a cég hálózati tevékenységét kell félteni egy újabb amerikai korlátozástól, mintsem az USA-ban amúgy sem jelentős okostelefon kereskedelmet.
Pápai Péter
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.