Az Apple végre meglépte azt, ami az iPadek laptoppá válásához kell, vagy legalábbis egy nagy lépést tett afelé.
Korábbi műsorainkat megtalálod ezeken a platformokon is:
Ha valakinek bármilyen kétsége is volt mostanában azzal kapcsolatban, hogy az Apple mennyire tudatosan halad előre, az a tegnap esti Apple fejlesztői konferencia - vagyis a WWDC - után már valószínűleg nem kételkedik. Gondos tervezés látszik amögött, hogy az iPadeket szép lassan kezdték el felhozni a “majdnem laptop” szintre: Az első Pro szinte csak egy billentyűzettel tudott többet társainál, utána egy kezdetleges fájlkezelő érkezett a rendszerbe, tavaly pedig a saját szabványú - és ennek megfelelően komoly bevételi forrást jelentő - Lightning csatlakozót is lecserélték a sokkal nagyobb potenciált hordozó Type-C USB-re. Mindeközben volt egy elhíresült “What’s a computer?” reklámkampány is, valamint nyilván az sem véletlen, hogy az Apple palettáján (saját áraikhoz mérten) megfizethető kategóriájú MacBooknak számító Air vonal árát felemelték majdnem a belépő kategóriájú MacBook Pro szintjére. Nem meglepő módon tehát az Apple tényleg azt akarja, hogy az iPad legyen az új mindenkinek szóló Apple számítógép, amihez azonban hiányoznak olyan apróságok, mint egy rendes fájlkezelés, perifériák kezelése, vagy akár csak egy normális, asztali funkfionalitást és webes alkalmazásokkal kompatibilis böngésző. Többek közt ezeket hozta el az iPadOS.
Már a kezdőképernyő is némileg átalakul, az eddig kissé talán túl tágasan elrendezett ikonok mellé immár behozhatók az értesítési képernyő widgetjei és eleve több ikont tudunk elhelyezni az alsó eszköztáron.
Forrás: The Verge
Javítottak a multitaskingon és bár az asztali rendszerek klasszikus ablakos nézetét még hiába várjuk, az osztott képernyők kezelése és az úgynevezett lebegő ablakok közti váltás finomodott, utóbbiak külön gesztusvezérlést is kaptak. A billenyzűzet és az eszköztárak is könnyen mozgathatóvá válnak az egyes programokban vagy azok felett, sőt a másolás-beillesztés is egy háromujjas gesztussal érhető el, majdnem úgy, mint a kétujjas nagyítás-kicsinyítés csíptető mozdulatai.
Fotó: Apple.com
Rengeteg javulást ígérnek fájlkezelő terén is, ami különösen a Type-C USB-vel rendelkező iPad Pro-k számára lesz hasznos. Az ezekre dugott USB adathordozók tartalmát mostantól képes kezelni a rendszer - az iOS csupán a fotókat képes rendszercsatlakozón keresztül beolvasni. Plusz érdekesség, hogy az új rendszer állítólag mind USB-n, mind Bluetoothon csatlakoztatott egereket képes kezelni, így még egy pipát tehetnek a fejlesztők a felhasználók által régóta áhított iPad funkciók listájára. De ha már periféria, akkor érdemes két szót ejteni a Pro modellek mágnesesen rögzülő tolláról is, a második generációs Apple Pencil kapott egy olyan funkciót, hogy a készülékről leemeléssel automatikusan készít egy képernyőképet - valószínűleg kikapcsolható lesz, mert többségében elég bosszantónak hangzik.
Fotó: Apple.com
Perifériák kezelése pipa (külső kijelzőt már a mostani rendszer is kezeli), fájlkezelés pipa - ide érdemes még megemlíteni, hogy az egyes alkalamzások is képesek lesznek a közvetlen fájl importálásra - úgyhogy már csak egy teljes értékű böngésző hiányozhat, melyet egy közel asztali funkcionalitással ellátott Safarival oldott meg az Apple. A felhasználók képesek lesznek teljes értékű webalkalmazások használatára, a letöltésvezérlő is komplexebb tudású lesz, egyedi beállításokat adhatunk meg az egyes weblapoknak és a böngészőn keresztüli fájlfeltöltés is könyebbbé válik.
Fotó: Apple.com
Az AppStore megnyílik a különféle fontok letöltésére is, de ami igazán nagy horderejű hír lehet a fejlesztők számára, az az átjárhatóság. Ugyan az Apple tavaly még nagy elánnal tagadta, hogy a macOS és a táblagépek rendszere egybeolvadna, idén már az egyik legkomolyabb részleges átfedést vezették fel azzal, hogy a fejlesztőknek mindössze pár kattintást kell tenniük ahhoz, hogy iPadOS alkalmazásaik az asztali számítógépek és laptopok hardveres környezetében is futtathatóak legyenek - vagyis kicsit ebben a Microsoft által évekkel ezelőtt vizionált és a Google által gyakorlatban is bevezetett univerzális alkalamzásoknak ágyaztak meg.
További részleteket az első béta kiadások tesztelése során tudhatunk meg, a nagyon kíváncsi felhasználók nyilván hamarosan kipróbálhatják az új szoftvert, a türelmesebb, stabilabb szofterre várólk pedig őszig kell majd várjanak - vélhetően az új generációs Pro modellek bemutatásáig.
Szoftveres támogatásban megint csillagos ötöst kaphatna az Apple, nincs ugyanis még egy olyan mobileszköz gyártó, aki ilyen hoszú távon támogatná készülékeit. Az iPadOS ugyanis nem csak a Pro széria privilégiuma lesz, a teljes lista sok régi ismerőst tartalmaz:
- iPad Pro (12.9 colos)
- iPad Pro (11 colos)
- iPad Pro (10.5 colos)
- iPad Pro (9.7 colos)
- iPad (2019)
- iPad (2018)
- iPad mini (2019)
- iPad mini 4
- iPad Air (2019)
- iPad Air 2
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.